دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

۱۰ گام برای امن سازی گوشی هوشمند

 | تاریخ ارسال: 1400/8/1 | 


 ۱۰ گام برای امن سازی گوشی هوشمند

 
محبوبیت گوشی های هوشمند روبه افزایش است و هم اکنون آنها همانند بسیاری از کامپیوترها قدرتمند و کاربردی هستند با توجه به رشد تهدیدهایی امنیت سایبری تلفن همراه محافظت از گوشی هوشمندتان دقیقا همانند محافظت از کامپیوترتان حائز اهمیت است.این نکات امنیتی تلفن همراه می تواند به شما در کاهش ریسک قرارگیری در معرض تهدیدهایی امنیت گوشی همراه، کمک کند.

استفاده از پین کدها و کلمات عبور

برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به گوشی هوشمندتان به عنوان خط اول دفاعی در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن گوشیتان یک کلمه عبور یا آدرس شناسایی شخصی (Pin) به روی صفحه اصلی تلفن خود قرار دهید در صورت امکان عبور متفاوت برای هر یک از دسترسی های مهم ؛ ایمیل، بانکداری الکترونیک، سایت های شخصی و غیره) استفاده کنید شما باید گوشی خود را به گونه ای تنظیم کنید تا به صورت خودکار پس از ۵ دقیقه یا کمتر از آخرین استفاده قفل شود همچنین از قابلیت قفل گذاری بر روی سیم کارت نیز بهره مند شوید.
تنظیمات امیتی گوشی هوشمندتان را تغییر ندهید
برای آسودگی خاطر تنظیمات امنیتی را تغییر ندهید. مداخله در تنظیمات پیش فرض گوشی همراهتان جیل درک کردن یا رت کردن گوشی ویژگی های امنیتی پایه ای تلفن همراه ارائه شده توسط سرویس وایرلس و گوشی هوشمند را تخریب می کند، در حالیکه آن را بیشتر در معرض یک حمله قرار می دهد.

تهدید نسخه پشتیبان و امن سازی داده ها

شما باید از تمامی داده های ذخیره شده بر روی گوشیتان مانند مخاطبین، اسناد و عکس ها نسخه پشتیبان تهیه کنید. این فایل ها می توانند بر روی یک کامپیوتر، یک کارت حافظه قابل حمل یا در حافظه ابری ذخیره سازی شود. این امر به شما قابلیت بازیابی آسان اطلاعات را در صورت گم شدن، دزدیده شدن با هر شکلی پاک شدن اطلاعات از گوشی همراهتان را می دهد.

از منابع مورد اطمینان جهت نصب اپلیکشن استفاده کنید

قبل از بارگذاری یک اپلیکشن برای اطمینان از قانونی بودن آن تحقیق کنید بررسی قانونی یک اپلیکیشن می تواند؛ شامل بررسی نظرات، تایید قانونی بودن فروشگاه اپلیکیشن و مقایسه وب سایت رسمی اسپانسرهای اپلیکیشن با لینک ارائه شده در فروشگاه اپلیکیشن برای تایید منبع، بسیاری از اپلیکیشن هایی دریافت شده از منابع نامعتبر می تواند شامل ملورهایی باشند که پس از نصب قابلیت سرقت اطلاعات، نصب ویروس ها و آسیب رسانی بر محتویات تلفن همراه شما شوند. هم چنین اپلیکیشن هایی موجود است که می تواند در صورت وجود، هر ریسک امنیتی بر روی تلفن همراهتان به شما اخطار دهند.

قبل از قبول کردن مجوزهای اپلیکیشن از محتوای آنها آگاه شوید

شما باید درباره صدور مجوز دسترسی اپلیکیشن ها به اطلاعات شخصی موجود یا اجرا عملیات ها بر روی گوشیتان هوشیار باشید همچنین از بررسی تنظیمات حریم خصوصی برای هر اپلیکیشن قبل از نصب آن اطمینان حاصل کنید.

نصب اپلیکیشن های امنیتی با قابلیت موقعیت یابی و از بین بردن اطلاعات از راه دور

یک ویژگی امنیتی مهم که به گستردگی در گوشی های هوشمند در دسترس است، به صورت پیش فرض یا یک اپلیکیشن قابلیت موقعیت یابی و پاک کردن همه داده های ذخیره شده روی گوشی شما از راه دور است، حتی در صورت خاموش بودن GPS گوشی همراه

به روز رسانی ها و پتنچ های مربوط به نرم افزار گوشی هوشمندتان را بپذیرید

بهتر است نرم افزار سیستم عامل گوشی خود را توسط فعال سازی به روز رسانی خودکار یا پذیرفتن به روز رسانی زمانی که توسط ارائه دهنده خدمات شما، ارائه دهنده سیستم عامل، تولید کنندگان دستگاه یا ارائه دهنده نرم افزار فعال سازی شده به روز نگاه دارید. با به روز نگاه داری سیستم عامل خود شما ریسک قرار گیری در معرض تهدیدات سایبری را کاهش می دهید.

در استفاده از وای فای های عمومی هوشمند عمل کنید

زمانی که شما به یک شبکه وای فای که استفاده از آن برای عموم آزاد است متصل می شوید، تلفن همراه شما می تواند یک هدف آسان برای مجرمان سایبری باشد. شما باید استفاده خود را از hot spot عمومی محدود کنید و به جای آن از وای فای های محافظت شده از یک اپراتور شبکه قابل اعتماد یا از ارتباط بی سیم موبایل جهت کاهش در معرض خطر قرار گرفتن استفاده کنید. به خصوص زمانی که قصد دسترسی به اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساس را دارید. همیشه در زمان باز کردن لینک های وب و به خصوص زمانی که از شما درخواست ورود به حساب کاربری یا اطلاعات ورود به حساب کاربری می شود محتاط و هوشیار باشید.

داده های تلفن همراه خود را قبل از اهدا، فروش، یا بازیافت پاک کنید

در گوشی هوشمند شما، اطلاعات شخصی ذخیره شده است که شما می خواهید آنها را پس از دور انداختن گوشی خود محرمانه حفظ کنید. برای حفاظت از حریم شخصی خود داده های گوشی خود را کاملا پاک کرده و گوشی را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازگردانی کنید. سپس گوشی خود را اهدا، فروش، بازیافت یا آن را به درستی از بین ببرید.
 
سرقت گوشی هوشمند را گزارش دهید

ارائه کنندگان بزرگ خدمات وایرلس در همکاری با سازمان FFC، یک پایگاه داده گوشی های سرقت شده را ارائه کرده اند. اگر گوشی شما به سرقت رفته است شما باید سرقت گوشی خود را به مراجع قانونی محلی خود اطلاع دهید و سپس گوشی به سرقت رفته را در ارائه کننده خدمات وایرلس خود ثبت نمایید. طی این عمل یک اطلاعیه به تمامی ارائه کنندگان بزرگ خدمات وایرلس ارسال خواهد شد و قابلیت محصور سازی گوشی را از راه دور فعال کرده تا هیچ کس قابلیت فعال سازی آن را در هیچ شبکه بی سیم بدون اجازه شما را نداشته باشد.
 
 
 
 
 
 
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1296 بار   |   دفعات چاپ: 124 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر